ی٫ خرداد ۲۷ام, ۱۴۰۳

ارز مسافرتی در سفر استانبول

یکی از موارد مهم در سفرهای خارجی این است که مقداری ارز مسافرتی و پول نقد برای رفع نیاز در طول سفر داشته باشید.

به گزارش توریسم اینترنشنال؛ برای رفتن به سفرهای خارجی مانند سفر به استانبول، قبل از هر چیز نیاز به فراهم کردن لوازم و اسباب موردنیاز سفر دارید. برداشتن پاسپورت، تهیه ویزا، خرید پرواز تهران استانبول و بستن چمدان به‌عنوان کارهای مقدماتی محسوب می‌شوند. اما در کنار این موارد، موضوع مهم دیگر این است که مقداری ارز مسافرتی و پول نقد برای رفع نیاز در طول سفر داشته باشید.

البته ممکن است خودتان برای خرید ارز دست‌به‌کار شوید و آن را به قیمت آزاد بازار خرید کنید. اما راه آسان‌تر و مقرون‌به‌صرفه دیگر این است که از ارز مسافرتی استفاده کنید. در این صورت حتی بعد از بازگشت به کشور و تهیه بلیط استانبول به تهران ممکن است مقداری از آن را خرج نکرده باشید و این به نفع شما تمام می‌شود.

ارز مسافرتی چه ارزی است؟

قبل از هر چیز بهتر است با این نوع ارز آشنا شوید. به‌صورت کلی ارز مسافرتی برای تمام مسافرانی که قصد خروج از کشور دارند، در نظر گرفته می‌شود. همچنین این افراد باید از طریق بانک مرکزی برای خرید ارز مسافرتی اقدام کنند.

این نوع ارز به‌عنوان کمک‌هزینه به مسافران خروجی داده می‌شود. البته باید در نظر داشته باشید که ارز مسافرتی برای تمام مسافرت‌های خارجی ارائه نشده و بر اساس مصوبه بانک مرکزی تعیین می‌گردد. نکته قابل‌توجه دیگر این است که قیمت مشخصی برای ارز مسافرتی به استانبول و بقیه مسافرت‌های خارجی وجود ندارد. در این زمینه قیمت بر اساس قیمت روز دولتی ارز تعیین می‌شود و در برخی موارد هم نرخ آن به‌دلیل تغییر در مالیات با تغییراتی همراه است.

در عینِ حال در نظر داشته باشید که برای چند بار سفر خارجی استانبول در طول سال، ارز مسافرتی به شما تعلق نمی‌گیرد. به‌عبارت‌دیگر فقط یک‌بار در سال می‌توانید از این نوع ارز برای کاهش هزینه‌های سفر خود استفاده کنید.

مدارک لازم برای خرید ارز مسافرتی استانبول

رپورتاژ

برای خرید ارز مسافرتی استانبول قبل از هر چیز باید بلیط هواپیمای خود را تهیه کرده باشید و پرواز تهران استانبول شما برای صرافی‌های دولتی مشخص شده باشد. بعدازآن با حضور در صرافی‌های دولتی که این نوع ارز را ارائه می‌کنند، حواله ارز خود را تهیه کنید.

علاوه بر آن باید مدارک شناسایی لازم مانند اصل و کپی گذرنامه ایرانی که حداقل ۶ ماه از اعتبار آن باقی‌مانده ارائه دهید. در ضمن ارائه اصل و کپی بلیط هواپیمایی با مهر آژانس هواپیمایی هم ضروری است. در نهایت اینکه اصل و کپی کارت ملی، رسید واریز وجه خروج از کشور، اصل و کپی ویزا و فرم درخواست ارز مسافرتی را ارائه دهید.

مقدار ارز مسافرتی استانبول چقدر است؟

حقیقت این است که میزان این ارز هرسال با تغییرات زیادی همراه است. تا قبل از سال ۱۳۹۷ مقدار ارز مسافرتی برای هر نفر برابر با ۱۰۰۰ دلار آمریکا بود. اما بعدازاینکه نرخ دلار با تورم و افزایش قیمت زیاد روبه‌رو شد، مقدار ارز مسافرتی هم کاهش یافت. به‌طوری که مقدار آن تا حدود یک‌سوم کاهش یافت و به حدود ۳۰۰ دلار یا یورو رسید. بنابراین اگر قصد داشتید همراه با خانواده پنج نفره خود به استانبول یا سایر کشورها بروید، حدود ۱۵۰۰ دلار ارز مسافرتی به شما داده می‌شد. در حال حاضر سیاست‌های ارائه ارز مسافرتی دوباره تغییر کرده و مبلغ آن تا حدود ۵۰۰ دلار یا یورو افزایش یافته است.

البته نکته مهم دیگر این است که مقصد سفر هم در تعیین مقدار ارز موثر است. به‌عبارت‌دیگر از دی‌ماه ۱۴۰۰ بانک مرکزی بخشنامه‌ای صادر کرد تا وضعیت فروش ارز مسافرتی را سروسامان دهد. بر این اساس سقف فروش این ارز کاهش پیدا کرده است. همچنین در تیرماه ۱۴۰۱ مقدار ارز مسافرتی دوباره با تغییراتی همراه شد و مجدد کمتر شد.

در حال حاضر میزان ارز مسافرتی بر اساس ویزای گردشگری متفاوت است. به این صورت که ارز مسافرتی در سفر هوایی به کشورهای نیازمند ویزا معادل با ۵۰۰ یورو است. اما در سفر به کشورهای بودن نیاز به ویزا، فقط تا ۳۰۰ یورو به هر مسافر داده می‌شود. همچنین ارز مسافرتی استانبول در سفر ریلی و زمینی هم معادل با ۳۰۰ یورو است.

نکته مهم

اگر قصد دارید در طول سال دو بار به کشورهای خارجی بدون نیاز به ویزا و نیازمند به ویزا سفر کنید، فقط یک‌بار می‌توانید از ارز مسافرتی استفاده کنید. همچنین به یاد داشته باشید که این ارز به افراد بالاتر از ۱۲ سال داده می‌شود.

در ضمن اگر قصد دارید با خانواده به این سفر بروید و برای هرکدام از اعضای خانواده درخواست ارز مسافرتی دارید، حتما تمام افراد باید مدارک لازم را ارائه دهند. همچنین این نوع ارز به افراد دو تابعیتی یا دارای گذرنامه خدماتی و سیاسی داده نمی‌شود.

ارز مسافرتی چه مزایایی دارد؟

رپورتاژ

موضوع مهمی که اولویت ارز مسافرتی را نسبت به ارز بازار آزاد تعیین می‌کند، قیمت ارزان‌تر آن است. به همین دلیل تمام مسافران خروجی از کشور ترجیح می‌دهند که این ارز را دریافت کنند. البته قیمت ارز مسافرتی تا چند هزار تومان ارزان‌تر از ارز آزاد است و هزینه‌های سفر را تا حد زیادی برای مسافران کاهش می‌دهد.

نکته قبال توجه دیگر این است که صرافی‌های دولتی که ارز مسافرتی ارائه می‌دهند، برخی موارد فقط دلار یا یورو دارند. به همین دلیل ممکن است زمانی که به صرافی دولتی مراجعه می‌کنید، ارز موردنیاز شما را نداشته باشند.

ارز مسافرتی استانبول گزینه خوبی برای کاهش در هزینه‌های سفر است تا بتوانید در کنار لذت بردن از سفر گردشگری، هزینه‌های آن را تا حد امکان کم کنید. همچنین بعد از دریافت بلیط استانبول به تهران امکان دارد مقداری از ارز را خرج نکرده باشید. در این صورت مقداری ارز به قیمت کمتر از بازار آزاد در اختیار دارید که برای شما مقرون‌به‌صرفه تمام خواهد شد.

بیشتر بخوانید:

سقوط ۴۰ درصدی ارزش ۳ پول خاورمیانه در سال ۲۰۲۲

آینده ارز مسافرتی چه می‌شود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *