چ٫ خرداد ۲۳ام, ۱۴۰۳
ژئوپارک ارس

تایید ثبت جهانی ژئوپارک ارس

ثبت جهانی ژئوپارک ارس در نشست شورای عالی ژئوپارک‌های جهانی یونسکو به تصویب رسید.

به گزارش توریسم اینترنشنال؛ مجید کیانی امشب در گفت‌وگو با خبرنگاران اظهار داشت: بنابر اعلام مشاور ژئوپارک ارس، امروز چهاردهم شهریورماه جلسه شورای‌ عالی شبکه جهانی یونسکو به پایان رسید و طی این جلسه ژئوپارک ارس با دریافت رای اکثریت اعضای شورا به عنوان ژئوپارک جدید جهانی ایران پذیرفته شد.

وی با تاکید بر اینکه اخذ تاییدیه اعضای شورای عالی شبکه جهانی یونسکو مهم‌ترین مرحله پذیرش در ژئوپارک‌های جهان است، افزود: اوایل زمستان امسال ژئوپارک ارس توسط شورای اجرایی یونسکو بررسی می‌شود و پس از تایید توسط این شورا، اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۲ حکم رسمی جهانی شدن ژئوپارک جهانی ارس توسط دبیرکل یونسکو تنفیذ خواهد شد.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس با تشکر از تمام افرادی که در رشد، توسعه و تمکیل ژئوپارک ارس همکاری کرده‌اند، یادآور شد: ژئوپارک ارس ساماندهی و جامعه محلی را با آموزش‌ و تکمیل زنجیره توانمندسازی، درگیر کرده و ضروری است طی چندماه باقی مانده نیز با ارائه بهترین عملکرد و فعالیت‌ها، اطمینان و نظر مساعد شورای اجرایی یونسکو را به‌دست آورد.

 ارزیابان رسمی شورای عالی ژئوپارک‌های جهانی یونسکو خردادماه سال جاری طی چند روز حضور در ارس و بازدید میدانی و انجام بررسی‌های مورد نیاز، گزارش‌های لازم جهت بررسی این ژئوپارک در نشست شورای عالی ژئوپارک‌های جهانی یونسکو را تهیه نمودند.

ثبت ژئوپارک‌ها و حفظ ژئوپارک در فهرست یونسکو کاری دشوار و طولانی و نیازمند مدیریتی قدرتمند است اما یک ژئوپارک در صورت موفقیت، می‌تواند باعث فقرزدایی منطقه‌ای، حفظ طبیعت و ارتقای فرهنگی و علمی افراد محلی و گردشگران شود.

پدیده «پرمین ـ تریاس» که گذر ۲۵۰ میلیون ساله زمین را در یک سنگ نشان می‌دهد مهمترین ویژگی ژئوپارک ارس است که جزو آثار کم نظیر در جهان است.

قلمرو ژئوپارک ارس با مساحت ۱۶۷۰ کیلومتر مربع، دارای ۳۱ سایت متنوع و اصلی است که در استان آذربایجان‌شرقی واقع شده و قلمرو آن در محدوده شهرستان جلفا است. ژئوپارک ارس تنوع عظیمی از چشم اندازهای زمین‌شناسی و تنوع ساختارهای تکتونیکی و پدیده‌های زمین شناختی در کنار تنوع سایت‌های مختلف را ارائه می‌کند و علاوه بر این، تنوع اکولوژیکی، باستان شناسی و فرهنگی خاصی دارد.

ارس دومین ژئوپارک خاورمیانه می‌شود که به ثبت جهانی خواهد رسید‌.

بیشتر بخوانید:

۱۳ میلیون دلار صادرات یکساله آذربایجان غربی در صنایع دستی

تخفیف ۵۰ درصدی هتل ها و مراکز آب گرم سرعین به مناسبت روز خبرنگار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *