ی٫ اردیبهشت ۲ام, ۱۴۰۳
آثار تاریخی

جزئیاتی از ایده “طراحی پارک‌های گردشگری مینیاتوری در کشور”

«طراحی پارک‌های گردشگری مینیاتوری در کشور» عنوان پروژه استارتاپی در حوزه گردشگری است که هدف از اجرای این طرح شناسایی نمادهای فرهنگی و تاریخی می باشد.

به گزارش توریسم اینترنشنال، نصرالله مولائی هشجین، رئیس مرکز تحقیقات گردشگری و استاد دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت گفت: دو گروه پژوهشی «بوم گردی و مطالعات برنامه‌ریزی گردشگری شهری» و «برنامه‌ریزی گردشگری روستایی و عشایری» این مرکز تحقیقات در رویداد «عصر امید» شرکت می‌کنند. یکی از ایده‌های گروه پژوهشی بوم گردی و مطالعات برنامه‌ریزی گردشگری شهری که من مدیر گروه آن هستم تحت عنوان «طراحی پارک‌های گردشگری مینیاتوری در کشور» در بخش استارتاپ‌ها و ایده‌ها پذیرفته شده است.

وی در خصوص این ایده افزود: این طرح در مقیاس ملی، استانی و شهرستان به منظور شناسایی و معرفی مناطق مختلف گردشگری، فرهنگی، مذهبی، تاریخی و باستانی قابل اجراست.

وی عنوان کرد: هر سازمان، ارگان و نهادی می‌تواند از این طرح بهره بگیرد. به عنوان مثال صنعت پتروشیمی می‌تواند از امکانات فضای مجموعه خودش استفاده کند و با ساخت یک پارک مینیاتوری، دستاوردهایشان را برای عموم در معرض نمایش قرار دهد.

مدیر گروه پژوهشی بوم گردی و مطالعات برنامه‌ریزی گردشگری شهری دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت اظهار کرد: هدف اصلی طراحی پارک‌های گردشگری مینیاتوری شناسایی و معرفی نمادهای فرهنگی، شخصیت‌های برجسته، مکان‌های گردشگری، بناهای تاریخی و باستانی هر استان برای گردشگران است. این نمادها در هر استانی متفاوت است. در سطح ملی نیز می‌توان این طرح را اجرا کرد. حتی می‌توان به صورت پارک جهانی، نمادهای کشورها و قاره‌های مختلف را به نمایش گذاشت تا علاقمندان به ویژه نوجوانان و جوانان با مکان‌های تاریخی و جاذبه‌های گردشگری هر ناحیه آشنایی پیدا کنند.

مولایی گفت: پارک‌های مینیاتوری در محیط شهری می‌توانند با هدف حفظ میراث‌های فرهنگی در سطح خیابان‌ها درست شوند و بیشتر جنبه اجرایی دارند و به جذب گردشگران و آشنایی مردم با یادمان‌های تاریخی، مذهبی و فرهنگی کمک می‌کنند. هر استان و شهری در کنار احداث پارک‌ها عادی، می‌توانند فضایی را هم به این امر اختصاص دهند و مردم را با فرهنگ و تمدن ایران و مکان های مختلف کشور آشنا کنند.

وی تصریح کرد: قطعا برگزاری چنین رویدادی می‌تواند تاثیر زیادی در آشنایی مخاطبان و جذب سرمایه گذاران با چنین طرحی داشته باشد.

رویداد ملی گام دوم دانشگاه آزاد اسلامی با شعار عصر امید از هشتم تا یازدهم خرداد در مصلی تهران برگزار می‌شود و میزبان ۳ هزار شرکت دانش‌بنیان، آزمایشگاه و زیرساخت، گروه پژوهشی و استارت‌آپ است.

بیشتر بخوانید:

ثبت آثار تاریخی خراسان جنوبی در فهرست میراث جهانی یونسکو

پایان مرمت ۱۱ ساله مسجد امام خمینی اصفهان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *