چ٫ خرداد ۲۳ام, ۱۴۰۳

عملیات مرمت پلدختر آغاز شد

مرمت و استحکام بخشی پل تاریخی پلدختر واقع در جنوب در لرستان آغاز شد.

به گزارش توریسم اینترنشنال، مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی لرستان از آغاز عملیات مرمت و استحکام‌بخشی پل تاریخی پل‌دختر خبر داد.

به‌نقل از روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان لرستان، سیدامین قاسمی امروز دوشنبه ۲۳ اسفندماه ۱۴۰۰ ضمن بیان خبر فوق، اظهار کرد: «‌در این عملیات مقرر است، دیواره‌های این پل در ناحیه شرقی مورد مرمت قرار گیرد و همچنین ناحیه آسیب دیده پایه بزرگ شرقی که در نزدیکی رودخانه قرار دارد، مورد استحکام‌بخشی قرار گیرد.»

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی لرستان عنوان کرد: «‌در این عملیات از مواد و مصالح سنتی بهره گرفته خواهد شد و همچنین سنگ‌های به‌کار رفته در این پروژه به صورت سنتی تراش خورده و چیدمان آنها بر مبنای منشورهای بین المللی مرمت خواهد بود.»

او با اشاره به اینکه پل‌دختر از سازه‌های دوره ساسانیان است که بر روی رودخانه کشکان ساخته شده است، خاطرنشان کرد: «این پل تاریخی در ورودی شهر پلدختر در جنوب استان لرستان قرار دارد و بنای آن در قرن چهارم هجری قمری مرمت شده ‌است».

پُلدُختَر شهری است در جنوب استان لرستان و بر سر راه قدیم تهران-جنوب قرار داشت اما اکنون جاده تهران-جنوب از شهر خرم‌آباد به واسطه آزادراه خرم زال، به جنوب متصل شده ‌است.

این شهر مرکز شهرستان پلدختر است. شهرت این شهر به خاطر وجود پل‌های باستانی و اهمیت ارتباطی آن است. شهرستان پلدختر ۱۰۰ کیلومتری جنوب باختری خرم‌آباد واقع شده و شهرستان مرزی بین استان‌های لرستان و ایلام و خوزستان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *