ی٫ تیر ۳۱ام, ۱۴۰۳
آب انبارهای یزد

احیای قنوات و آب انبار‌ها برای جلوگیری از سیل در یزد

رئیس کمیسیون گردشگری میراث فرهنگی صنایع دستی و روابط بین الملل شورای اسلامی شهر یزد بر احیای قنوات و آب انبار‌ها برای جلوگیری از وقوع سیل تاکید کرد.

به گزارش توریسم اینترنشنال؛ جلسه کمیسیون گردشگری میراث فرهنگی صنایع دستی شورای اسلامی شهر یزد با حضور مدیرکل میراث فرهنگی، شهردار بافت تاریخی، معاونت خدمات شهری، مدیر قنات میراث جهانی زارچ، مدیر گردشگری شهرداری، مشاور شورای شهر و گروه پایش مردمی بافت تاریخی ظهر امروز برگزار شد.

در این جلسه که با محوریت بررسی آسیب‌های وارده به بافت تاریخی یزد ناشی از سیل اخیر و پیشنهاد احیای ۱۲۲ آب انبار شهر یزد جهت ذخیره سیلاب و روان آب ها هنگام وقوع سیل و احیای ۵ قنات اصلی تشکیل شده بود، بی‌بی فاطمه حقیر السادات گفت: هنگام وقوع سیل پنج آب انبار اطراف مسجد جامع باعث شد  تا بنا دچار آبگرفتگی شدید و تخریب  نشود. آب انبارها میتوانند در زمان این حوادث سیلاب و روان آب های قابل توجهی را ذخیره کنند. احیای قنات های اصلی از جمله قنات زارچ، اشکذر و همت اباد نیز باعث میشود در هنگام وقوع حوادثی هچون سیل، شهر آسیب کم تری ببیند.

به گفته وی برای احیای هر قنات تقریبا متری یک میلیون هزینه پیش بینی شد. با احیای این قنات ها میتوان زمان سیل، خروجی اب های سیلاب را از طریق ۵ قنات اصلی به خارج از شهر هدایت کرد تا آسیبی به شهر نرسد.

رئیس کمیسیون گردشگری میراث فرهنگی صنایع دستی و روابط بین الملل شورای اسلامی شهر یزد افزود: در سال های گذشته فاضلاب خانه ها به قنات وصل میشد و از رسیدن آب به شهر یزد جلوگیری میکرد و خوشبختانه برای حل این مسئله، ۳۸۰ انشعاب فاضلاب به قنات زارچ مسدود شد و حالا در حاضر آب تمیز داخل قنات وجود دارد.

تیم پایش مردمی که در زمان وقوع سیل به طور داوطلبانه، خدمت رسان و در کنار مردم بودند در این جلسه حضور داشتند و خواستار ارتباط و هم افزایی بیشتر تیم پایش مردمی با شهرداری یزد شدند.

اعضای پویش مردمی در خصوص ضرورت افزایش کفکش ها و موتور برق به تعداد کافی در محل بافت توسط شهرداری مباحثی را مطرح کردند و خواستار ارائه راهکار های کوتاه مدت مانند تعمیر چاه های جذبی، شیب بندی های سطح معابر، همچنین راهکار های بلند مدت از جمله طرح های خاصی در ستاد مدیریت بحران با در نظر گرفتن تمام ابعاد پایداری آن، تا جلوی مشکلات و خسارت های بعدی گرفته شود.

در این جلسه مقرر گردید طرح احیای قنات های پنج گانه و احیای ۱۲۲ اب انبار شهر توسط میراث تهیه و در جلسات بعدی کمیسیون گردشگری ارائه شود. ستاد مدیریت بحران شهرداری بافت تاریخی نیز برای رفع مشکلات و جلوگیری از وقوع حوادث دیگر هفته ای یک بار با نهاد های مختلف و نمایندگانی از تیم پایش مردمی جلسه برگزار کند.

بیشتر بخوانید:

کرونا ورود گردشگران به روستای تاریخی ابیانه را ممنوع کرد

مدیریت اولین میز گردشگری معنوی کشوری به یزد واگذار شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *