ج٫ اسفند ۴ام, ۱۴۰۲
تکیه ارمغانخانه زنجان

حضور گردشگران خارجی در مراسم تعزیه خوانی تکیه ارمغانخانه زنجان

رییس هیئت امنای تکیه حسینی ارمغانخانه گفت : امسال نیز همچون سال های قبل پیش بینی می شود علاوه بر گردشگران داخلی، از گردشگران خارجی هم در مراسم تعزیه خوانی تکیه ارمغانخانه زنجان حضور داشته باشند.

به گزارش توریسم اینترنشنال؛ سیروس رستمی، رییس هیئت امنای تکیه حسینی ارمغانخانه، در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در زنجان، با بیان اینکه اجرای تعزیه در تکیه حسینی ارمغانخانه  از اول تا ۱۳ محرم ادامه دارد، اظهار کرد: برنامه‌های تکیه ارمغانخانه همه روزه از ساعت ۱۶ تا  ۱۷ و برنامه ویژه این تکیه در روز عاشورا از ساعت ۹ صبح آغاز و تا ساعت ۱۶ ادامه دارد.

رییس هیئت امنای تکیه ارمغانخانه با بیان اینکه همه ساله شاهد استقبال گرم مردم از جای جای کشور در تکیه حسینی ارمغانخانه هستیم، تصریح کرد: همه ساله از روزهای اول تا آخر محرم در مجموع در حدود ۱۵۰ هزار نفر در مراسم‌های تکیه ارمغانخانه حضور پیدا می‌کنند.

رستمی به حضور گردشگران خارجی در مراسم تعزیه خوانی در تکیه حسینی ارمغانخانه اشاره کرد و گفت: دو سال پیش، نزدیک به ۲۰ گردشگر خارجی از کشوهای کانادا، اسپانیا، المان، انگلیس، آمریکا در تکیه ارمغانخانه حضور پیدا کردند و از نزدیک این مراسم را ثبت و ضبط کردند.

وی  ادامه داد: امسال هم پیش بینی می‌شود که تکیه عظیم ارمغانخانه  علاوه بر میزبانی از مهمانان داخلی میزبان گردشگران خارجی هم باشد که ما آمادگی کامل برای پذیرای از مهمانان را داریم.

رییس هیات امنای تکیه حسینی ارمغانخانه اضافه کرد:  مردم ارمغانخانه در ایام محرم رسم مهمان نوازی را خوب به جا می آورند و از مهمانانی که از شهرهای مختلف کشور برای عزاداری در ارمغانخانه حضور پیدا می‌کنند در منازل خود از آنها پذیرایی می‌کنند.

رستمی همچنین به ساختمان جدید تکیه حسینی ارمغانخانه اشاره کرد و افزود: ساختمان جدید حدود ۴ برابر ساختمان قدیم است و ظرفیت استاندار آن ۵ هزار نفر است، این در حالی است که در روزهای تاسوعا و عاشورای حسینی عزاداران این تکیه به بیش از ۱۰ هزار نفر می‌رسد.

رییس هیئت امنای تکیه ارمغانخانه در ادامه ضمن گلایه از بی مهری صداو سیمای مرکز استان در راستایی عدم پوشش مناسب و در خور شان این  تکیه عظیم حسینی گفت: دستگاه‌های فرهنگی استان هم چندان توجهی به این تکیه نمی‌کنند این در حالی است که تکیه حسینی ارمغانخانه یکی از معروف‌ترین تعزیه خوانی‌های ایران است که قدمت آن به بیش از ۴۰۰ سال پیش برمی‌گردد و در سال ۱۳۸۹ در شمار میراث معنوی ایران به ثبت ملی رسیده است.

به گزارش فارس، از مشهورترین عزاداری‌هایی که در طول ماه محرم در استان زنجان برگزار می‌شود می‌توان به اجتماع عظیم مردم زنجان در دسته عزاداری حسینیه و زینبیه زنجان و همچنین برگزاری مراسم‌های تعزیه در نقاط مختلف استان به ویژه در تکیه حسینی اعظم ارمغانخانه اشاره کرد که تکیه حسینی اعظم شهر ارمغانخانه از قدیمی‌ترین تکیه‌های شمال غرب کشور و یکی از بزرگ‌ترین و بی‌نظیرترین تکیه‌های مذهبی در کشور است.

بیشتر بخوانید:

فیلم/دودکش جن،جاذبه عجیب و دیدنی استان زنجان

تخفیف ۳۰ تا ۵۰ درصدی هتل های زنجان برای گردشگران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *