ج٫ فروردین ۳۱ام, ۱۴۰۳
کیفیت آب شهر سامان

خشکسالی بلای جان گردشگری شهر سامان

شهر سامان به دلیل داشتن طبیعت زیبا هر ساله گردشگران بسیاری را به خود جذب می کند اما متاسفانه این روزها مشکل کیفیت و کمبود آب در این شهر مشکل آفرین شده است.

به گزارش توریسم اینترنشنال؛رشهرستان سامان در ۲۵کیلومتری شهرکرد مرکز استان چهارمحال و بختیاری قراردارد، شهرستان سامان به‌واسطه قرارگیری در حاشیه رودخانه زاینده‌رود دارای استعدادهای فراوانی در زمینه کشاورزی و باغداری و حتی صنعت است.

سامان در فصول مختلف سال نیز به‌دلیل طبیعت و رودخانه زیبا پذیرای مسافران بسیاری از نقاط مختلف کشور است، اما این شهرستان با وجود اینکه در حاشیه رودخانه خروشان زاینده‌رود قراردارد، با مشکل کمبود آب و افت کیفیت آب مواجه است،
به‌گونه‌ای که با ورود مسافران به این شهرستان تأمین آب شرب دچار مشکل می‌شود، همچنین در بخش‌هایی از شهر سامان به‌دلیل فرسودگی و قدیمی بودن منبع ذخیره و لوله‌های آب کیفیت آب دچار مشکل می‌شود و کدورت در آب شرب مردم مشاهده می‌شود.

مشکل کیفیت آب مربوط به لوله‌های فرسوده است

غلامرضا چهلگردی، رئیس شورای اسلامی شهر سامان و نماینده شهرستان سامان در شورای اسلامی چهارمحال و بختیاری در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در شهرکرد، اظهار داشت: تصفیه‌خانه آب شهرستان سامان خوب و مجهز است و آب از نظر تصفیه مشکل ندارد.

وی ادامه داد: افت کیفیت آب این شهرستان مربوط به منبع ذخیره آب فرسوده است که ۵۰ سال از ساخت آن گذشته است و مشکل دیگر مربوط به لوله‌های فرسوده شبکه داخل شهر است.

رئیس شورای اسلامی شهر سامان عنوان کرد: لوله‌های بافت قدیم شهر سامان مربوط به بیش از ۵۰ سال پیش است و از سال ۱۳۴۷ و ۱۳۴۸ که منبع آب اولیه شهر ساخته و لوله‌کشی شده است هنوز لوله‌ها تعویض نشده است و موجب ایجاد کدورت و افت کیفیت آب می‌شود که برای سلامتی مردم مضر است.

وی با اشاره به اینکه مشکل افت کیفیت آب در شهر سامان مربوط به بافت قدیم شهر است بیان کرد: ما از طریق شورای شهر پیگیری‌های لازم را برای تعویض لوله‌های فرسوده انجام داده‌ایم، با شرکت آبفا مکاتبه شده و همچنین با مدیرعامل این شرکت جلسه برگزار و مشکلات صورت‌جلسه شده است اما هنوز برای تعویض لوله‌های فرسوده کاری انجام نشده است.

ریشه گردشگری رفته رفته می‌خشکد

عضو شورای اسلامی استان چهارمحال و بختیاری گفت: شرکت آبفا در خصوص مشکل افت کیفیت آب در شهر سامان می‌گوید اعتبار برای انجام این کار ندارد، این درحالی است که سلامت مردم مهم‌تر از نبود پول است و باید از منبعی برای تعویض لوله‌های فرسوده تأمین اعتبار شود تا سلامت مردم به خطر نیفتد.

رئیس شورای اسلامی شهر سامان با ابراز اینکه در روستا‌های شهرستان سامان مشکل کمبود آب وجود دارد و در فصل تابستان در شهر سامان هم مشکل کمبود آب پیش می‌آید خاطرنشان کرد: ظرفیت شبکه در سامان برای ۲۰۰ هزار نفر پیش‌بینی شده است اما در ایام تعطیلات عید فطر و ۱۴ و ۱۵ خرداد ۵۰۰ هزار نفر جمعیت در سامان آمده بود و شهر و روستاهای سامان مشکل کمبود آب داشت.

وی با تصریح به اینکه در حالت عادی مشکل کمبود آب در شهرستان سامان کم است اما باید برای ورود مسافر پیش‌بینی شود تا مردم و مسافران با مشکل کمبود آب مواجه نشوند، گفت: از ۱۵ سال پیش تاکنون زمینی برای ساخت یک منبع ذخیره آب ۵۰۰۰مترمکعبی در سامان  خریداری شده اما هنوز اقدامی برای ساخت آن نشده است.

مخازن آب شرب سامان جدید است

مراد محمودی، معاون بهره‌برداری و توسعه شرکت آبفای چهارمحال و بختیاری در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در شهرکرد، اظهار داشت: در شهرستان سامان مشکل کیفیت آب شرب وجود ندارد، برخی افراد به‌اشتباه مواردی را مطرح می‌کنند.

وی افزود: در این شهرستان تصفیه‌خانه پیشرفته‌ای وجود دارد و مشکل کیفیت آب اصلاً نیست اگر موردی به‌صورت مصداقی وجود دارد به شرکت آبفا مراجعه کنند و جو روانی برای مردم ایجاد نکنند.

معاون بهره‌برداری و توسعه شرکت آبفای چهارمحال و بختیاری عنوان کرد: تصفیه‌خانه شهرستان سامان بهترین سیستم و امکانات پیشرفته را دارد و مخازن آب سامان جدید است، هر مخزن حدود ۳۰ سال عمر می‌کند.

محمودی گفت: مخازن سامان از نوع بتنی و از بهترین مخازن است و هیچ مشکلی در آنجا وجود ندارد، انتقال آب در این شهرستان به‌صورت رینگ اجرا شده و خطوط انتقال نوسازی شده و تصفیه‌خانه نیز به‌تازگی افتتاح شده است، بنابراین مشکل کیفیت آب در این شهرستان وجود ندارد.

وجود امکانات لازم برای تأمین ۳برابر آب موردنیاز سامان

وی در مورد تأمین آب در فصل تابستان در شهرستان سامان  گفت: با توجه به اینکه شیوع ویروس کرونا کم شده است پیش‌بینی می‌شود مسافران زیادی وارد استان و شهرستان سامان شود به همین دلیل ایستگاه برداشت آب از چلوان تقویت شد و تجهیزات را نوسازی کردیم و امکانات لازم برای تأمین حدود ۳ برابر آب مورد نیاز شهرستان سامان را داریم.

محمودی بیان کرد: آب مورد نیاز شهرستان سامان تأمین است و مشکلی وجود ندارد و اگر در روزهایی که مسافر در شهرستان وجود دارد کمبود پیش آید به‌دلیل مصرف بالاست.

معاون بهره‌برداری و توسعه شرکت آبفای چهارمحال و بختیاری تشریح کرد: مصرف آب به‌گونه‌ای طراحی شده است که بر اساس سرانه‌ای که استاندارد مشخص کرده است شبکه خطوط انتقال، تصفیه‌خانه و مخازن طراحی می‌شود اما زمانی که مصرف بالا می‌رود این تأسیسات هم جوابگو نیست.

وی خاطرنشان کرد: در زمان حاضر آب در شهرستان سامان به‌اندازه کافی هست تجهیزات آبگیر به‌روز شده است و افزایش ظرفیت داده شد و مشکلی از نظر تأمین آب در این شهرستان نداریم.

بیشتر بخوانید:

رونق گردشگری سامان در گرو رفع مشکل جاده‌های مواصلاتی

استان چهارمحال و بختیاری به عنوان مقصد گردشگری طبیعت محور قرار می گیرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *