ی٫ اردیبهشت ۲ام, ۱۴۰۳

رقم قابل توجه صادرات چمدانی سنگ های قیمتی شهر بابک

شهرستان شهر بابک واقع در استان کرمان با ۶۸ تعاونی و یک اتحادیه یکی از بزرگترین شهرهای فعال در حوزه صادرات چمدانی سنگ های قیمتی در ایران بوده و اکنون ارزش صادرات این شهر ۵۰۰ هزار دلار در سال برآورد شده است.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گفت: صادرات چمدانی سنگ‌های قیمتی و نیمه‌قیمتی شهرستان شهربابک ۵۰۰ هزار دلار در سال است.

به نقل از روابط عمومی میراث فرهنگی کرمان، فریدون فعالی در حاشیه سفر به شهرستان شهربابک با اشاره به اینکه این شهرستان نامزد عنوان شهر ملی سنگ فیروزه شده است، اظهار کرد: این شهرستان دارای قابلیت‌ها و ظرفیت‌های خوبی در زمینه سنگ‌های قیمتی و نیمه‌قیمتی است بطوریکه گردش مالی رشته تراش سنگ فیروزه شهربابک در طول سال به بیش از۵۰ میلیارد تومان می‌رسد.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی با بیان اینکه این شهرستان در زمینه تراش سنگ فیروزه دارای ۶۸ تعاونی و یک اتحادیه است، افزود: در شهرستان شهربابک ۲ هزار هنرمند در این زمینه آموزش دیده اند که ۴۰۰ نفر از آنها نیز بیمه شده‌اند.

وی با تاکید براینکه شهربابک قابلیت ثبت به عنوان شهر ملی سنگ فیروزه را دارد بیان کرد: باید شاخص‌های لازم برای این ثبت اجرا و لحاظ شود تا بتوانیم در تاریخ های ۲۷ تا ۲۹ آذرماه جاری با حضور داوران کشوری زمینه ثبت آن را فراهم کنیم.

فعالی اظهار کرد: طرح اولیه تهیه و تدوین شده و امیدواریم بتوانیم با همکاری فرماندار و سایر مسئولان محلی عنوان شهر ملی سنگ فیروزه را از آن شهرستان شهربابک کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *