د٫ اردیبهشت ۳۱ام, ۱۴۰۳

کشف جام سنگی ۵ هزار ساله در زنجان

فرمانده یگان حفاظت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان زنجان از کشف یک جام سنگی ۵ هزار ساله در این استا خبر داد.

به گزارش توریسم اینترنشنال؛ سرهنگ حسینعلی فضلی گفت: شی تاریخی ضبظ شده یک جام سنگی خاکستری رنگ متعلق به جیرفت کرمان است که بر اساس بررسی‌های اولیه کارشناسان باستان شناسانی معاونت میراث‌فرهنگی استان قدمت آن به هزاره سوم قبل از میلاد بازمی‌گردد.

فرمانده یگان حفاظت میراث‌فرهنگی استان زنجان افزود: در پی دریافت گزارش مبنی بر فعالیت باندی در قاچاق اشیا تاریخی در شهر زنجان، نیروهای یگان حفاظت پس از انجام کارهای اطلاعاتی و با اخذ دستور قضایی منزل متهم را بازرسی کرد که منجر به کشف و ضبط این شی تاریخی شد و دو نفر در حین معامله دستگیر شد و جام تاریخی ضبط و به مراجع قضایی معرفی شدند.

فضلی با تأکید بر اهمیت آثار باستانی استان گفت: آثار باستانی بخش مهمی از فرهنگ غنی این منطقه را تشکیل می‌دهند و در این زمینه از مردم و همچنین شوراها و دهیاران تقاضا داریم در صورت هرگونه رفتار مشکوک با شماره ۳۳۰۳۳۳۵۰ یگان حفاظت میراث‌فرهنگی استان و یا شماره تلفن گویای یگان حفاظت میراث فرهنگی کشور ۰۹۶۶۲ را مطلع کنند.

وی بیان کرد: افرادی که به دنبال به دست آوردن ثروت از طریق خریدوفروش اموال تاریخی و فرهنگی هستند، بدانند که مأموران ما با همکاری نیروی انتظامی استان به‌صورت شبانه‌روزی محوطه‌های تاریخی را رصد می‌کنند و حفاران غیرمجاز را دستگیر می‌کنند و تحویل مقام قضایی می‌دهند.

پایان خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *